باغ موزه گیاهان دارویی و معطّر استان زنجان

باغ موزه گیاهان دارویی و معطر استان زنجان، فضایی برای معرفی، شناساندن و ارایه دستاوردهای مربوط به پزش و گیاهان دارویی در استان زنجان است. در این موزه، راه ها و شیوه های مختلفی به کار گرفته شده است که تا حد ممکن ظرفیت های گیاهان دارویی ایرانی و همچنین طب سنتی برای حرکت های علمی پیش رو به مخاطب معرفی شود. تنوع، تکثر، فواید و ویژگی های گیاهان دارویی در زنجان، تاریخ مطالعه و تحقیق درباره گیاهان دارویی و تاریخ پزشکی ایران در این باغ موزه مورد بررسی قرار گرفته اند. از دیگر اهداف این مجموعه جمع آوری مجموعه کاملی از گونه های مختلف گیاهی برای آشنایی بیشتر و تحقیق متخصصان و دانشگاهیان به ویژه دانشجویان عزیز میباشد. عزم ما بر آن است تا با فراهم کردن زیر ساخت های اساسی در حوزه گیاهان دارویی استان و معرفی آن به همشهریان و تهیه مجموعه ای جامع و کامل برای بهره مندی اساتید و دانشجویان دانشگاهها و متخصصان طب سنتی به توسعه در عرصه های مختلف دانش، توریسم، سلامت گام برداریم.

سریع ترین راه ارتباطی

"طبیعت خود بهترین پزشک است "

گیاهان دارویی

گیاهی كه تمام آن يا اجزايي از آن به صورت تازه ، خشك شده يا فراوري شده جهت تشخيص ، درمان ، پيشگيري ، كمك به اعمال فيزيولوژيكي و حفظ بهداشت بدن انسان بكار مي رود. این گیاهان دارای ماده ی موثره ی مشخصی باشند که در درمان بیماری یا پیشگیری از بروز آن مورد استفاده قرار گیرد.

دمنوش های گیاهی

نوعی نوشیدنی است که در آن جزئی از گل، برگ، ساقه، ریشه، دانه، پوست میوه یا اجزای دیگر گیاهان دارویی که قابل حل در آب است، به صورت خشک یا تازه مورد استفاده قرار می‌گیرد. دم کردن یا گرفتن عصاره به وسیله آب متداول‌ترین و قدیمی‌ترین روش به کار بردن داروهای گیاهی است.

طب سنتی

سابقه درمان بیماریها با گیاهان دارویی به قدمت تاریخ زیست انسان بر روی کره زمین است. انسان به حکم تجربه ، علم و اندیشه جانوران بنا به مقتضیات خود در طول عمر حیات در کره زمین به کمک گیاهان دارویی خود را مداوا کرده و می‌کنند. گیاهان دارویی در باغ خدا می‌رویند. در دشتها ، مراتع وسیع ، جنگلها و ... پیدا می‌شوند. بدست کسی کاشته نشده و به همت کسی هم آبیاری نشده است. هزاران سال است که بدین منوال در چرخه حیات بوده و طبیعت را آرایش می‌دهند.

"nature itself is the best physician "

فروشگاه

فروشگاه باغ موزه با نگاهی تخصصی به نوشیدنی ها و وسایل مربوط به آن مانند انواع مختلف لیوان ها، فلاکس دمنوش، جعبه دمنوش و ... تلاش کرده گامی در جهت فروش همراه با اطلاع رسانی در خصوص انواع نوشیدنی بردارد، فروشگاه با قدم گذاشتن در دنیای نوشیدنی های گرم هدفی فراتر از فروش را بر خود میبیند و تلاش کرده زمینه ی مناسبی برای داشتن بهترین انتخاب از نوشیدنی های گرم را در اختیار دوستداران آن قرار دهد، همچنین در نظر دارد با تنوع بخشیدن به محصولات و مطالب مجله بتواند دوستداران نوشیدنی ها را در انتخاب بهترین ها یاری کندانتخاب محصولات با دقت نظر تیم خرید انتخاب شده و طعم ها طعم های پر طرفدار و از برندهای معتبر می باشند.

بخش های مختلف باغ موزه

دوا خانه

این مجموعه دارای فروشگاه گیاهان دارویی (دواخانه) می باشد. که انواع مختلف گیاهان دارویی با بالاترین کیفیت و بهترین بسته بندی به فروش میرسند. علاوه بر فروش گیاهان منفرد، در این مجموعه گیاهان فرآوری شده به صورت روغن، دمنوش، اسانس، عرقیات گیاهی و همچنین داروهای فرموله شده به فروش میرسند.

لابراتوار

لابراتوار، مركز خدمات تخصصی تولید فرآورده های دارویی و معطرگیاهی، مفتخر است با توليد و بسته بندي گياهان دارويي منفرد، فرآورده های آرايشي وبهداشتي گياهی، تولید انواع عصاره ها و اسانس های گیاهی به عنوان یکی از مراکز فرآوری و بسته بندی گیاهان دارویی در استان زنجان زیر نظر کارشناس مربوطه باشد.

نوشینه سرا

یکی از مهمترین بخش های این مجموعه که از نوع آوریهای این باغ موزه است و برای اولین بار در زنجان ایجاد میگردد، بخش نوشینه سرای این باغ موزه بوده که در محیطی با صفا با معماری اصیل زنجان و مفرح برای علاقمندان جهت نوشیدن انواع نوشنیدنی های گیاهی به صورت شربت و دمنوش فراهم شده است. . با توجه به جایگاه مهم چای، دمنوش و شربت های گیاهی در زندگی روزمره و نقش کیفیت این نوشیدنی ها بر سلامت انسان تیم باغ موزه گیاهان دارویی و معطر زنجان با در اختیار گذاشتن دانش و اطلاعات خود در اختیار دوستداران چای، دمنوش و شربت های گیاهی سعی در کمک به مخاطب برای انتخاب بهتر و دقیق تر دارد.

راه های دسترسی

  • استان زنجان، زنجان، بازار قیصریه،، دالان دراز، سرای ناصریه
  • info@medicinal-plants-museum.ir
  • ۰۹۱۹۹۵۵۲۶۳۴