رزماری/ اکلیل کوهی

  • مدیر 

اکلیل کوهی(رز ماری)

نام علمی:Rosmarinus officinalis

نام عمومی:Rosemary

نام انگلیسی: Rosemary

نام های عربی:اکلیل الجبل

نام فرانسوی:Romarin

نام آلمانی:Echter rosmarin

نام های مترادف:Rosmarinus latifolius,Rosmarinus flexosus

نام خانواده:Labiatae (نعنا)

گیاه شناسی:

اکلیل کوهی یا رزماری گیاهی است علفی، پایا، دارای ساقهای چوبی به ارتفاع نیم تا یک متر با برگ های سبز، دائمی و بسیار معطر، متقابل با کناره برگشته، باریک و دراز و نوک تیز. سطح فوقانی برگها به رنگ سبز، و س طح تحتانی به علت وجود کرک ها سبز مایل به سفید است. گل های اکلیل کوهی کوچک و به رنگ آبی روشن است که در کنار برگها می روید. قسمت مورد استفاده گیاه برگ و سرشاخه های گلدار آن است. اسانس آن از قسمتهای هوایی تهیه می شود.

 

تاریخچه:

اکلیل کوهی یا رزماری یکی از چاشنیهای پر مصرف در آشپزی است. مردم می گویند فقط در باغ خانه هایی رشد می کند که بانوی خانه، حقیقتا ارباب خانه باشد. این گیاه در طب سنتی به عنوان بند آورنده خون، مقوی،ضدنفخ، ضداسپاسم و معرق کاربرد دارد. عصاره و روغن فرار آن، به منظور سقط جنین و افزایش خونریزی قاعدگی، مصرف می شود. استفاده از عصاره رزماری در مواد آرایشی بسیار متداول است و شواهدی، خبر از تأثیر لوسیون آن در تحریک رشد مو و جلوگیری از کچلی میدهد. گزارشهای تاریخی مربوط به مصرف درمانی رزماری، به عنوان یک گیاه دارویی موجود می باشد. این گیاه از قدیمی ترین گیاهان شناخته شده دارویی است که از قرن ها پیش، برای تقویت حافظه و فعالیت مغزی به کار می رفته است.

ترکیبات مهم:

مهم ترین ترکیب گیاه، ۲۵ -۱ درصد اسانس می باشد. مواد موجود در اسانس رزماری شامل بورنتول لیموین، کامفن,۱ و ۸سینولو کامفر و القایی نن است، ترکیبات اسانس نیز به محل و شرایط کشت بستگی دارد. ترکیبات دیگر گیاه، اسیدهای فنلی از جمله اسید رزماریک، اسید کافئیک و اسید کلروژنیک هستند.همجین سالیسیلات به مقدار زیاد، فلاونوئیدهاء ترکیبات تلخ دی ترپنی مانند کارنوزول و ترکیبات تری توپنی، از اجرایی تشکیل دهنده دیگر این گیاه هستند. رزماری منبعی غنی از آهن، کلسیم و ویتامینB6 است.

 

داروشناختی و اثرات مهم:

مصارف داخلی: مقوی معده، محرک هضم و ترشح معنی و صفرا آور است.جسدين مطالعه، خواص ضد اکسیدان آن را اثبات کرده است؛ به طوری که این خاصیت رزماری از چای سیر کمر و از ویتامین E بیشتر استة تسکین اسم و درمان برونت آن را تائید کرده است
پژوهش دیگری خواص ضد اسپاسم ماهیچه های صاف و قلمبه کاهش استرس، تسکین سردرد، تسکین آسم و درمان برونشیت آن رار تایید کرده است.پژوهش های متعددی خاصیت ضدسرطان آن را اثبات کرده و انسبد کارنوزیک موجود در آن دارای خاصیت قوی ضدایدز HIV استه
اسانس رزماری که اصلی ترین ترکیب آن است، دارای خاصیت ضدمیکروب، ضدویروس و ضدقارچ میباشد. یکی از مصارف عمده رزماری به عنوان نگهدارنده و ضد اکسیدان، در لیکورها و صنایع گوشت و چربی است.
مصارف موضعی: به شکل پماد و لوسیون ها به عنوان ضددرد، مسکن روماتیسم مفاصل و تسکین درد ماهیچه ها و به شکل محلول، خوابیدن در وان حاوی محلول، جهت تحریک گردش خون موضعی مؤثر است، در طب عوام از محلول ها با اشکال موضعی آن برای بهبود اگزما و زخم ها نیز استفاده می شود رزماری دارای خاصیت حشره کش است. همچنین عصاره آن می تواند ثبات روغن های حاوی امگا۳ را زیاد و از فساد آنها جلوگیری کند.

 

طريقه و میزان مصرف:

تهیه چای: به ۲ / ۵ گرم از خردشده گیاه (برگ و شاخه های گلدار) یک لیوان آب جوش اضافه کرده و پس از ۱۵ دقیقه صاف کرده و میل کنید. تهیه محلول حمام: ۵۰ گرم از خردشده گیاه (برگ و سرشاخه های گلدار) را در یک لیتر آب به مدت ۵ – ۱۰ دقیقه بجوشانید. سپس ۳۰-۱۵ دقیقه بگذارید بماند. آنگاه محلول را صاف نموده و آن را به آب وان اصافه کنید. همچنین می توان محلول صاف شده را به بدن یا جهت تقویت مو روی پوست سر مالید و چند دقیقه ای ماساژ داد. با این کار اسانس های موجود در محلول باعث تحریک گردش خون بوست و خونرسانی بهتر به سلول ها و در نتیجه تا حدی جلوگیری از ریزش مو می شود.
داروهای گیاهی: داروهای گیاهی تهیه شده از رزماری دو گروه هستند. در یک گروه از اسانس رزماری استفاده شده که شامل پماد، لوسیون، کرم و روغن های حمام و ماساژ و غیره هستند. در گروه دیگر از عصاره هیدروالکلی آن به صورت محلول های خوراکی به عنوان ضدنفخ و مقوی معده استفاده میشود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *