باریجه

  • مدیر 

نام علمی: FERULA GUMMOSA BOISS FERULA GALBANIFLUA

خانواده:  APIACEAE  – چتریان

باريجه

مصریان قدیم صمغ باریجه را به میزان زیادی وارد می کردند و در میان گیاهانی که برای بخور دادن استفاده می کردند، این گیاه ارزشمندترین آنها به حساب می آمد.

باریجه گیاهی است علفی و چند ساله به ارتفاع ۱ تا ۴ متر که اغلب در مناطق خشک رشد می کند. ساقه باریجه بزرگ، توخالی و دارای شیره ای سفید رنگ است. برگها با آرایش سوزنی و یا بسیار رشته رشته هستند. انتهای برگها دارای غلافی بزرگ است که دور ساقه را می پوشاند. گلها زرد و در گل آذینهای چتری قرار دارند. میوه باریجه از نوع نیام است
ترکیبات اصلی دیگر در باریجه عبارتند از Carvone، pinene، limonene، cadinene و myrcene

در اغلب خاکها می تواند رشد کند ولی بهترین رشد را در خاکهای عمیق و حاصلخیز دارد. باریجه برای رشد به نور کامل آفتاب نیاز دارد. باریجه دماهای زیر -۵ تا -۱۰ را تحمل می کند ولی رشد آن کم و در دماهای پایینتر از بین می رود.

يكي از عوامل محدود كننده رشد در گياه باريجه ارتفاع ميباشد. ارتفاع بالاي ۳۳۰۰ متر عامل محدود كننده رشد آن ميباشد كه حتي در صورت تحريك بذور آن به علت سرماي ارتفاعات گياه مستقر نخواهد شد

صمغ بدست آمده از باریجه دارای طعمی تلخ، زرد رنگ و تا حدودی معطر است. این صمغ دارای ۸% انواع ترپنها و ۶۵% رزین است که این رزین دارای سولفور بالایی است.

از باریجه برای درمان اختلالات گوارشی، نفخ، کم اشتهایی، سرفه و اسپاسمها استفاده می شود. گاهی اوقات از باریجه به صورت مستقیم و موضعی برای درمان زخمها استفاده می شود.

در صنایع عطرسازی از باریجه به عنوان تثبیت‌کننده استفاده می شود. خواص دیگر باریجه عبارت است از درمان التهابات پوستی، زخمهای سطحی، آبسه، سرطان پوست، خراشهای پوستی، سوختگی ها و عفونتهای تنفسی. در برخی منابع ذکر شده است که باریجه برای درمان استرس و افسردگی و افزایش آرامش در فرد موثر است.

بهترین روش کشت باریجه، کشت بذرهای تازه رسیده در گلخانه در پاییز است. انتقال گیاهان باید در زمانی انجام شود که گیاهان کوچک هستند زیرا این گیاه ریشه اصلی داشته و وقتی زیاد رشد کند، در هنگام انتقال آسیب می بیند.

استفاده موضعی از باریجه عوارض جانبی به دنبال ندارد اما درباره عوارض جانبی مصرف خوراکی آن هنوز مطالعات کافی صورت نگرفته است.

منابع  http://en.wikipedia.org/wiki/Ferula
http://en.wikipedia.org/wiki/Galbanum
http://hor1350.blogfa.com/post/14
http://trueselfhealing.com.au/galbanum-ferula-galbaniflua/
http://www.pfaf.org/user/Plant.aspx?LatinName=Ferula+gummosa
http://www.webmd.com/vitamins-supplements/ingredientmono

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *